ÇAKÜ’de Lisansüstü Felsefe Kongresi Düzenlendi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü tarafından “Gelin Felsefe Yapalım” temalı Lisansüstü Ulusal Felsefe Kongresi” düzenlendi.

9 -10 Mayıs 2022 tarihleri arasında ÇAKÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen kongreye 34 üniversiteden 102 lisansüstü öğrenci bildiri sundu.

Kongrenin açılışına Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Erdem, Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlhan Yıldız, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan ÇAKÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlhan Yıldız, kongrenin gelişim sürecine dair bilgi verdi.

Yıldız, Felsefe Bölümü olarak pandemi sonrası gerçekleştirdikleri üçüncü etkinlik olan kongreye ulusal bazda gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını ve “öğrencinin içinde olduğu her etkinliğe maddi manevi sınırsız destek veririz” diyen ve kongreyi himayesine alarak destekleyen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye çok teşekkür ettiklerini söyledi.

Toplumun belli bir kesiminin taklitle yaşam tarzı sürdürdüğü bir dönem de düşünen insanların bu süreçte daha aktif rol almasını çok önemsediklerini ifade ederek konuşmasına başlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, düşünen insan grubu içerisinde de akademinin çok önemli olduğunu ve akademinin temelini de felsefecilerin ortaya koyduğu düşüncelerin oluşturduğunu söyledi.

Rektör Çiftçi, “ Hür düşüncelerin ifade edildiği bir ortamdır akademi. Düşüncelerin ve fikirlerin ortaya konulmadığı, tartışılmadığı ve bundan hakikat kıvılcımlarının çıkmadığı hiçbir ortam gerçek manada akademik ortam olamaz. Biz bu nedenle akademinin gerçek manada hizmet verebilmesi için düşüncelerin ve fikirlerin ortaya konulmasını son derece önemsiyoruz. Çünkü felsefe aynı zamanda farklı yönetim rejimlerden tutun bilimsel keşiflere kadar geniş bir alanda tezahür etmektedir. Bilim ve yönetim anlayışının da felsefi bir temele dayandığı insan hayatında, dünyayı daha barışçıl, daha adaletli ve daha paylaşımcı bir yer haline getirmek mecburiyetindeyiz. Bunun yolu da tarihi köklerimizden ilhamla hakikat sevdamızı kendi değerlerimiz üzerine inşa ederek bunu deklare etmektir. Bu anlamda bizim gençlerimize çok büyük görev düşmektedir. Özellikle kendi düşünce geleneğimizin sürdürülmesi ve yeniden inşa edilmesi noktasında da felsefenin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu tür etkinlikleri sürekli devam ettireceğiz. “ dedi.

Daha sonra kongre Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Bayar Bravo, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yücel Başdemir ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Platon’un Mirası” temalı panel ile devam etti.

Panelde konuşmacılar, kongrenin ehemmiyetine vurgu yaparak felsefeye yapacağı katkıların önemine değindiler. Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin böylesine yüksek katılımlı bir kongreye ev sahipliği yapmasından dolayı memnuniyetlerini ifade eden panelistler ve verdiği desteklerden dolayı Rektör Çiftçi’ye teşekkür ettiler.

İlk konuşmacı Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Işıl Bayar Bravo, panelin konusuna bir temel teşkil etmesi amacıyla genel olarak Platon`da bilgi problemini ele aldı. Klasik bir Platon epistemolojisinden ziyade Platon`un sisteminde ontoloji-epistemeloji bağlantısını kurarak, sıradaki konuşmacılar için kapsamlı bir temel oluşturmuştur. Ayrıca “İdea” ve “Phantasia” kavramları üzerinde durdu.

İkinci Konuşmacı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde öğretim üyesi Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz, Işıl Hocanın kurduğu çerçeve üzerinden Platon`un mirasını Stoa düşüncesine ve Ortaçağ felsefesine nasıl aktarıldığı konusunu ele aldı. Platonun ruh tedavisi ile ilgili yönünün Orta dönem Stocılığından başlayarak yakın geçmişte yaşayan Aşık Veysel ve Aşık Sümmani gibi halk ozanları tarafından da içselleştirildiğini ifade etmiştir.

Üçüncü ve son konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Yücel Başdemir ise, bu bağlamı biraz daha genişleterek Platon`un bilgi anlayışının İslam Dünyasındaki yankılarına değinmiş, sonrasında felsefe tarihinden de örnekler vererek konuşmayı bir tartışma ortamına çevirmiştir. Tüm felsefe tarihinin Platon`a düşülmüş bir not olduğu yönündeki düşünceyi eleştiren Hasan hoca, öğrencilerin de bu konuda ufkunu genişletmiştir. İslam dünyasında fıkıh, kelam ve tasavvuf alanında çalışan kimselerin birbirlerini beğenmeyerek eleştirdiklerine değinen Başdemir, yüzlerce yıl önce verilen fetvaların bile değiştirilemediğini ifade etmiştir.

Panelin ardından devam eden kongre iki gün boyunca 4 ayrı salonda 23 ayrı oturum şeklinde devam etti.

Kongre 10 Mayıs 2022 Salı günü kapanış oturumu ve sonuç bildirgesinin okunması ile sona erdi.

KONGRE SONUÇ BİLDİRGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2022 Çarşamba
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022 Çarşamba