• Güzel Sanatlar Enstitü Müdürü Doç. Dr. Hacer Nurgül Begiç’in “Atayurtta ‘Keçe’ Sergisi”, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk - Kazak Üniversitesi’nde Kazakistanlı sanatseverler ile buluştu.

    Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitü Müdürü Doç. Dr. Hacer Nurgül Begiç’in “Atayurtta ‘Keçe’ Sergisi”, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk - Kazak Üniversitesi’nde Kazakistanlı sanatseverler ile buluştu.

    Sergide; yerli yün, Avustralya merinosu, deve yünü, alpaka ve doğal kumaşları kullanarak tasarlamış olduğu tepme keçe tekniği ile üretilmiş birçok farklı eserinin yer aldığını belirten Begiç; oya, işleme, ödemiş ipeği ve yerel kumaşlarımızdan olan ehram gibi kumaşların yanı sıra çeşitli dokuma tekniklerini de eserlerinde kullandığını ifade etti.

    Bu sergi için  “Düğün” ve “Toy” temalı bir koleksiyon hazırladığını söyleyen Nurgül Begiç, şu sözleri söyledi:

    “Kadim sanatlarımızdan olan Keçecilikte yeni yorumlamalar ile 29’uncu kişisel keçe sergimi Türkistan’da yani Atayurt’ta açıyorum. Eserlerimde, Anadolu’da kadınların vazgeçilmezi olan boncuk, iğne ve firkete oyasını düğün temasının içerisinde kullandım. Koleksiyonumda; ‘Anadolu’da Düğün Alayı’, ‘Kına Gecesi’, ‘Düğün Töreni’, ‘Gelinin Çeyizi’, ‘Gelin’ ve ‘Kayınvalide’ gibi örneklere de yer verdim.”

    15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde açmış olduğu bu serginin kendisi için önemine değinen Begiç, “Böyle bir günde Atayurt’a gelmek ve bu sergiyi açmış olmak benim için bir düğündür.” dedi.