• Rektör Ayrancı Sanattan Yaşama Projesi Atelyelerinde İncelemelerde Bulundu

  Rektör Ayrancı Sanattan Yaşama Projesi Atelyelerinde İncelemelerde Bulundu

  Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Çankırı İl Müdürlüğü ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan “Sanattan Yaşama Projesi Atelye Tanıtım Programı” gerçekleştirildi.

  Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, KYK İl Müdürü Sadık AK ve beraberindeki heyet Güzel Sanatlar Fakültesinde kurulan projenin 6 atelyesinde incelmelerde bulunarak proje yetkililerinden bilgi aldılar.

  Proje sorumluluğunu üstlenen Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı proje ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bu projede çıkış noktamız son zamanlarda yapılan araştırmalarda teknolojiyle iç içe geçen gençliğin zamanı verimsiz bir şekilde geçirdikleri gözlemlenmektedir. “Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır” ilkesi gereği, yurtlarımızda kalan öğrencilerimizin ders dışı zamanlarını verimli bir şekilde geçirmeleri için Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü ile KYK İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol doğrultusunda Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki çeşitli sanat atelyelerini KYK öğrencilerimizin hizmetine sunmaktır.” dedi.

  Rektör Ayrancı, projenin, KYK Yurtlarında kalan kız ve erkek öğrencileri kapsadığını, gönüllülük esasına göre belirlenecek olan gençlere çeşitli duyurular yapılarak katılımın ise ücretsiz olacağını vurguladı.

  Ayrancı, “Güzel sanatlar, insanların kişiliklerinin gelişiminde önemli bir rol oynar; duyan, düşünen, icat eden ve çevresiyle sağlıklı iletişim kuran insanların büyük bir bölümünün güzel sanatlarla yakından ilgilendikleri bir gerçektir; çünkü sanat insanın duyarlılığını arttırır. Toplumu oluşturan bireyler arasında birlik ve bütünlüğü sağlayan, onları ortak duyguda ve düşüncede birleştiren en önemli unsurların başında sanatın gücü gelir. Bir sinemadan, tiyatrodan, konserden çıkan, bir şiir dinletisine katılan izleyicilerin gözlerine baktığınızda aynı gözyaşını, umudu, mutluluğu ya da hüznü görürsünüz. Bu da sanatın insanlar üzerinde nasıl bir birleştirme gücüne sahip olduğunu açıklar. İşte bizde sosyal medya, internet, telefon, bilgisayarda geçirilen zamanı aza indirmek, zaman planlaması ve zamanı iyi kullanma konusunda gençlere yardımcı olarak onlara yol göstermek, belirli bir plan dâhilinde bir araya gelen gençlerle birlik, beraberlik, yardımlaşma, dayanışma vs. konularını aktararak manevi değerlerde buluşabilme becerisi kazandırmayı amaçlıyoruz.” İfadelerini kullandı.

  Rektör Ayrancı daha sonra Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. H. Nurgul Begiç danışmanlığında kurulan Keçe atelyesi, Asistanlar Fatma Feride Sezer ve Oğuz Balas’ın Cilt Atelyesi, Asistan Ali Gümülcüne’nin Baskı Atelyesi, Dr. Öğretim Üyesi Arzu Evecen’in Aksesuar Atelyesi, Asistan Gülşen Şefika Berber’in Dokuma Atelyesi, Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Dönmez’in Fotoğrafçılık Atelyesinde incelemelerde bulunarak öğrencilerle sohbet etti ve başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.